Zakup pierwszego wózka wielofunkcyjnego dla dziecka jest dużym wydatkiem, na który muszą się przygotować przyszli rodzice. Czy warto na nim oszczędzać? A może tylko drogie produkty są warte zainteresowania?

Naszemu dziecku staramy się dać wszystko co najlepsze. Taki też powinien być wózek dziecięcy – dostosowany do naszych potrzeb i spełniający doskonale swoje zadania. Pierwszym wózkiem jaki z reguły kupują przyszli rodzice (jeszcze nie do końca orientujący się w tej tematyce) jest model wielofunkcyjny.

Wózek wielofunkcyjny składa się najczęściej z:

  • ramy
  • gondoli
  • siedziska spacerowego
  • fotelika samochodowego 0-13kg
  • akcesoriów

Jeśli chodzi o ramę to najlepiej jeśli wykonana jest ze stopóm metali lekkich (aluminium). Koła możemu najczęściej wybrać piankowe lub pompowane. W modelach tańszych często spotkamy ramy cięższe wykonane z gorszej jakości materiału,

Drugą ważną częscią zestawu jest gondola. Zwrócić uwagę trzeba na wymiary wewnętrzne – im większe tym lepiej. Poza tym jakość materiałów (bawełny lub włukien syntetycznych) jest niezwykle istotna. Noworodek stosunkowo dużo czasu będzie spędzał leżąc i śpiąc w gondoli podczas spacerów. Dobre materiały zapobiegną podrażnieniu skóry i alergiom. Najlepszym materiałem będzie bawełna organiczna a meteracyk wykonany powinien być z naturalnego materiału – na przykład kokosu.

Dobre wózki dziecięce powinny mieć wygodne siedzisko spacerowe. Dzielą się one na klasyczne oraz kubełkowe. Ważną funkcją jest możliwość rozłożenia na płasko – dajemy tym samym dziecku możliwośc wygodnego i zdrowego snu. Ciekawe rozwiązanie zastosowano w wózku City Mini firmy Baby Jogger. Regulacja oparcia odbywa się za pomocą paska, co pozwala na płynne ustawienie kąta nachylenia.

Fotelik samochodowy w zestawie z wózkiem powinien mieć dobre oceny w testach ADAC. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość zainstalowania fotela na stelażu wózka za pomocą adapterów. Adaptery takie dostępne są między innymi w wózkach Orbit Baby.

Jeśli chodzi o akcesoria to niezbędne minimum to torba, folia przeciwdeszczowa i parasolka. Pozostałe jak uchwyty na kubek czy pokrowiec na nóżki są opcją, która polepszy walory wozka lecz nie są niezbędne.

Podsumowując można stwierdzić, że nie warto oszczędzać na wózku dla dziecka. Kupno odpowiednio dobranego modelu sprawi nam wiele radości podczas długich spacerów z niemowlakiem.