Kiedy mamy dziecko, chcemy mieć pewność, że dajemy mu wszystko co najlepsze. To oznacza, że szukamy cały czas potwierdzenia, że również w kwestii rozwoju zapewniamy mu najlepsze warunki. To też oznacza, że wielu rodziców zastanawia się, jakie są najlepsze bajki dla dzieci i od kiedy można je dziecku opowiadać, czytać czy wyświetlać. Prawda jest taka, że im szybciej zaczynamy czytać dziecku, im szybciej opowiadamy mu różne historie, tym szybciej dziecko poznaje nowe słowa, tym lepiej się rozwija i tym szybciej ćwiczy wyobraźnię. Ale jakie bajki są najlepsze dla dziecka, żeby mieć pewność, że faktycznie dajemy mu to co najlepsze?

Sięgajmy po klasyki

Przede wszystkim jeśli chcemy, żeby nasze dziecko się rozwijało jak najlepiej, żeby uczyło się jakie wartości są uważane za dobre, a jakie za złe. Jakie zachowania są chwalone, a jakie nie powinny mieć miejsca, to powinniśmy sięgać po klasyki. Są to sprawdzone bajki, na których wychowało się wiele pokoleń, a to oznacza, że będą one dobre również dla naszego dziecka. Poza tym te najstarsze bajki, znane od wielu lat, posiadają odpowiedni morał, a więc nasze dziecko widzi, jak konkretne zachowania wpływają na bohatera i osoby z nim powiązane, a później dowiaduje się jaki jest finał takiego działania. W tego typu bajkach dobro zawsze zwycięża, a to także będzie bardzo dobrą informacją dla dziecka.

Sami możemy obejrzeć

Zawsze powinniśmy dokładać starań, aby bajka dla naszego dziecka była mądra, przekazywała odpowiednie wartości, była pozbawiona przemocy i wnosiła coś ważnego do jego życia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dana bajka faktycznie taka jest i czy będzie ona najlepsza dla naszego dziecka, to powinniśmy najpierw sami ją przeczytać czy obejrzeć. Dopiero mając możliwość wyrobienia sobie własnego osądu na jej temat, będziemy mogli zdecydować czy chcemy taką bajkę pokazać naszemu dziecku czy jednak nie. Warto także wybrać się do biblioteki, gdzie doświadczona osoba pomoże nam dobrać najlepszą bajkę dla naszego dziecka, taką która będzie dopasowana do jego wieku, ale jednocześnie będzie przekazywała mu niezwykle ważne informacje. Wówczas będziemy mieli pewność, że faktycznie została wybrana najlepsza bajka dla naszego dziecka.

Jest wiele różnych bajek. Jedne są bardziej wartościowe, inne mniej. To oznacza, że musimy sprawdzić, które będą przekazywały naszemu dziecku te wartości, które są najważniejsze dla nas i chcemy, żeby były ważne też dla naszego dziecka.